Nalagam ...

Novice


Zbiramo podpise za referendum proti interventnemu zakonu do 15. 5. 2026!

Včeraj je bil v Državnem zboru sprejet Zakon o interventnih ukrepih za razvoj Slovenije, zakon, ki se skuša predstaviti kot razvojni in socialno naravnan, v resnici pa prinaša resna tveganja za temelje socialne države, javnega zdravstva in socialnega varstva. Prav zaposleni v naših dveh dejavnostih bomo posledice takšnih ukrepov med prvimi občutili na svojih delovnih mestih – skozi še večje kadrovske stiske, slabše pogoje dela, pritiske po racionalizaciji in postopno privatizacijo storitev, ki bi morale ostati dostopne vsem ljudem, ne glede na njihov socialni položaj. Ko se siromaši zdravstveno in pokojninsko blagajno, se ne jemlje abstraktnemu sistemu – jemlje se ljudem. Jemlje se zaposlenim, uporabnikom, starejšim, bolnim, ranljivim. In jemlje se tudi prihodnosti javnih storitev, ki smo jih desetletja gradili skupaj.

Posebej nevarno je, da zakon pod pretvezo razvoja odpira vrata še hitrejši privatizaciji zdravstva. Zato je pred nami pomemben teden. Danes so se sindikalne centrale, torej praktično vsi sindikati v Sloveniji, odločile, da bomo začeli z zbiranjem podpisov za razpis referenduma, zato vas prosimo za veliko mero aktivnosti, angažiranosti in pomoči na terenu. Do petka, 15. 5. 2026, do 16. ure je treba zbrati 2.500 podpisov, ki jih bomo nato v ponedeljek odnesli v parlament. Časa ne bo veliko, zato je vsak podpis pomemben in vsak pogovor odločilen. Kot prilogo vam pošiljamo plakat, ki ga lahko uporabite tako v elektronski obliki kot v tiskani verziji.

Tokrat ni prostora za politične ideologije. Gre za vprašanje, kakšno družbo želimo imeti v prihodnje. Ali bomo ohranili socialno državo, dostopno javno zdravstvo in socialno varstvo ter kakovostne javne storitve in solidarnost med ljudmi, ali pa bomo dovolili nadaljnje slabenje sistemov, ki zagotavljajo varnost slehernemu človeku.

Zato vas prosimo, da nas aktivno podprete in jasno pokažete, da stojite za vrednotami, na katerih temelji naša družba. Da verjamete v socialno državo. Samo skupaj bomo dovolj močni, da zaščitimo pravice, ki so jih generacije pred nami gradile desetletja. Vsak podpis bo sporočilo, da ljudem ni vseeno in da ne pristajamo na razgradnjo socialne države pod pretvezo razvoja.

Podpise bodo zbirali sindikalni zaupniki. Tehnična navodila za zbiranje podpisov:

  • vsi podpisi morajo biti zbrani na enakih obrazcih – natisnite le obrazec, ki ga prilagamo v priponki;
  • podatki morajo biti vpisani čitljivo, z velikimi tiskanimi črkami;
  • v obrazcu morajo biti zahtevani podatki izpisani v celoti:
  • osebno ime (ime in priimek), kot sta navedena v osebnem dokumentu (primer: Marija Novak in ne Mici, Micka ipd.; pri osebah z dvema priimkoma morata biti navedena oba, bodite pozorni na vezaj, če je ta tudi v osebnem dokumentu).
  • EMŠO: vpišite čitljive številke
  • datum podpisa mora biti vpisan takrat, ko se podpiše;
  • podpis mora biti lastnoročen (fizično podpisano) - pobude NI MOŽNO vlagati ali podpisovati elektronsko;
  • pobudo lahko podpišejo samo volivke in volivci;
  • obrazci morajo biti vloženi v ORIGINALNI obliki (NE POŠILJAJTE jih skeniranih in po elektronski pošti!). Obrazci, ki bodo poslani po faksu ali skenirano, ne bodo veljavni in jih ne bomo mogli upoštevati!

Osebno je možno pobudo podpisati (ali prinesti že podpisane obrazce) na Dalmatinovi 4 – pri recepciji ali na sedežu KSJS v 2. nadstropju, pa tudi na sedežu SZSVS v 2. nadstropju.

Zakon za razkroj - podpiši pobudo za razpis referenduma

Pobuda obrazec_prvopodpisani_BŠ