Nalagam ...

Novice


Plačni zakon usklajen, nadaljujejo se pogajanja za kolektivne pogodbe

Spoštovane sindikalne zaupnice in sindikalni zaupniki, članice in člani,

 

obveščamo vas, da smo reprezentativni sindikati in Vlada RS danes podpisali Izjavo o stopnji usklajenosti besedila predloga plačnega zakona (ZSTSPJS) ter se dogovorili, kako bodo potekale nadaljnje aktivnosti za zaključek pogajanj o prenovi plačnega sistema javnega sektorja, ki bo začela veljati 1. 1. 2025. Zakon, katerega vsebino podrobneje opisujemo v nadaljevanju, bo predvidoma danes sprejet na vladi, nato pa bo poslan v Državni zbor v sprejem. V oktobru in začetku novembra moramo zaključiti še stebrna pogajanja, v okviru katerih se moramo še dokončno dogovoriti za uvrstitve posameznih delovnih mest, pa tudi za nekatere druge elemente, ki so vezani na dejavnosti zdravstva, socialnega varstva in obvezne socialne varnosti.

V okviru stebra se tako še dogovarjamo za:

 

  • nove uvrstitve delovnih mest,
  • pogoje za delo sindikata v zavodu,
  • nov naziv v socialnem varstvu,
  • sistemsko ureditev delovanja interventne službe na CSD,
  • določitev obdobja 1 leta po sklenitvi pogodbe o zaposlitvi kot obdobja, v katerem mora javni uslužbenec opraviti strokovni izpit iz socialnega varstva,
  • spremembo sklepa o določitvi dodatka za delo z osebami s psihično motnjo, vključno z demenco,
  • kriterije za zasedbo delovnih mest,
  • poseben dogovor o reševanju nekaterih nerešenih vprašanj (standardi in  normativi, poklicno zavarovanje, ureditev varstva otrok zaposlenih v dejavnosti, štipendiranje, stanovanjska politika, pravilnik o specialnih znanjih v lekarniški dejavnosti, ureditev PPD, financiranje specializacij za delovna mesta v E2 in E4, ureditev nazivov v zdravstvu in obvezni socialni varnosti).

 

V ZSTSPJS, o katerem smo se pogajali skoraj 2 leti, je nekaj institutov, ki so novi in ki bodo, verjamemo, pripomogli k večji motiviranosti vseh, ki delate v javnem sektorju in pri koncesionarjih. To so, primeroma:

 

  • Možnost določitve višjega plačnega razreda ob zaposlitvi oziroma tudi že zaposlenim (22. člen ZSTSPJS)
  • Spregled izobrazbe za neregulirane poklice (10. člen v povezavi s 105. členom ZSTSPJS) in črtanje odbitka PR zaradi neizpolnjevanja izobrazbe (dosedanji 14. člen ZSPJS)
  • Določitev, da nihče ne bo imel izhodiščne plače pod minimalno plačo (2. odst. 15. člena ZSTSPJS)
  • Avtomatično usklajevanje z inflacijo v višini 80 % z možnostjo drugačnega dogovora (7. člen ZSTSPJS)
  • Zmanjšanje plače pripravnikom le za štiri (in ne več za šest) plačne razrede (23. člen ZSTSPJS)
  • Ni več enotnega datuma napredovanja v naziv, temveč javni uslužbenec pridobi pravico do višje plače iz naslova pridobljenega naziva v skladu z določbami in v rokih, ki jih določajo predpisi, ki urejajo napredovanje v nazive (25. člen ZSTPJS)
  • Avtomatično napredovanje z možnostjo pospešenega in zadržanega napredovanja (25., 26., 27. člen ZSTSPJS)
  • Višja delovna uspešnost in zagotovljeni minimum sredstev, ki se porabi za delovno uspešnost iz naslova odsotnosti in nezasedenih delovnih mest (31. člen ZSTSPJS)
  • Črtanje neustreznega plačila dežurstva (dosedanji 32. člen ZSPJS)
  • Kriteriji za delovno uspešnost iz naslova prodaje blaga in storitev na trgu (tržna dejavnost) bodo določeni v dogovoru z reprezentativnimi sindikati (2. odst. 36. člena ZSTSPJS)
  • Dodatek za mentorstvo tudi za uvajanje dijakov in študentov, ki opravljajo obvezno prakso (40. člen ZSTSPJS)
  • Posebne določbe glede plačne skupine B, ki odpravljajo nekaj pomanjkljivosti glede ureditve dodatkov in delovne uspešnosti (53. do 58. člen ZSTSPJS)
  • Določitev kvoruma na sindikalni strani za veljavnost KPJS (82. do 86. člen ZSTSPJS)

 

Prehod na novo plačno lestvico bo potekal postopoma. Usklajeni so roki in način pridobitve pravice do izplačila višjih plač javnim uslužbencem iz naslova prehoda na novo plačno lestvico v novem plačnem sistemu, ki so se glede na dogovor 17. 7. 2024 nekoliko spremenili (101. člen ZSTSPJS):

 

S 1. januarjem 2025 se zaposlenim izplača celotni znesek do vrednosti minimalne plače, preostanek do celotne razlike med staro in novo uvrstitvijo pa se razdeli na največ šest obrokov in se izplača na naslednji način:

- s 1. januarjem 2025 se izplača 12 % razlike, vendar ne manj kot 100 eur; če razlika ne dosega 100 eur, se izplača v celoti,

- s 1. oktobrom 2025 se izplača 12 % razlike, vendar ne manj kot 100 eur; če preostanek razlike ne dosega 100 eur, se izplača v celoti,

- s 1. junijem 2026 se izplača 12 % razlike, vendar ne manj kot 70 eur; če preostanek razlike ne dosega 70 eur, se izplača v celoti,

- s 1. decembrom 2026 se izplača 15 % razlike, vendar ne manj kot 50 eur; če preostanek razlike ne dosega 50 eur, se izplača v celoti,

- s 1. julijem 2027 se izplača 15 % razlike, vendar ne manj kot 100 eur; če preostanek razlike ne dosega 100 eur, se izplača v celoti,

- s 1. januarjem 2028 se izplača preostanek razlike.

 

Usklajevanje vrednosti plačnih razredov plačne lestvice v prehodnem obdobju (do leta 2029, ko stopi v veljavo »sistemsko« usklajevanje plačne lestvice, določeno v 7. členu ZSTSPJS), ostaja tako, kot je bilo dogovorjeno 17. 7. 2024 (104. člen ZSTSPJS).

 

Na pogajanjih smo se dogovorili glede višine regresa za letni dopust za leti 2025 in 2026. Regres za leto 2025 bo za 5 odstotkov višji od minimalne plače, regres za leto 2026 pa za 10 odstotkov višji od minimalne plače in bo za obe leti izplačan pri plači za mesec februar (v marcu).

 

Naš cilj ostaja, da s 1. 1. 2025 zaživi nov plačni sistem, katerega ključni dosežek bo, da nihče v javnem sektorju ne bo imel izhodiščne plače (brez napredovanj) nižje od minimalne plače ter da bodo tudi izhodišča ostalih delovnih mest višja kot doslej. Žal bo veliko ostalo odprtega tudi po teh pogajanjih, a tudi o tem, kaj je treba postoriti v prihodnje, bomo sklenili poseben in za vlado zavezujoč dogovor.

 

Lep pozdrav,

Irena Ilešič Čujovič, predsednica sindikata